Jdi na obsah Jdi na menu

Něco málo o mně

 

img_4200.jpg

Narodila jsem se 16.6.1993 v Mladé Boleslavi a nyní žiji v nedaleké vesničce Sýčina. Od mala jsem toužila po úžasném plemeni Irish soft coated wheatn terriéra (Irský jemnosrstý pšeničný teriér). Svůj sen jsem si ve svých 18. narozeninách splnila a byla to správná volba  a navíc láska na celý život.

 

Celý můj život doprovází zvířata a to zejména psíci. Jako první k nám do rodiny přišla v roce 2000 fenka Jessy plemene ,,jorkšírský teriér" bez PP..  Bohužel právě ona nám otevřela oči v tom, proč je tak důležité kupovat psíky pouze s PP a hledět tak na zdraví a původ a nepodporovat prodej psů bez PP, těch je v útulku plno. Přes všechny dědičné vady tu s námi stále je a v roce 2015 oslavila své 15. narozeniny. Další psík přišel až v roce 2011 a bylo to právě mé velmi vytoužené plemeno Irish soft coated wheaten terriéra mojí milovanou Amazonku. Amazonku jsem si koupila ke svým 18.narozeninám. Po velmi dlouhém vybírání jsem zvolila CHS Z Borůvkového kopce a byla to ta nejlepší volba. Pro Amazonku jsme jeli až do vzdálených Otic u Opavy a seznámila jsem se tam s úžasnou chovatelkou a nyní i kamarádkou Zuzanou Uhrinovou. Jako další psík přišla v roce 2012 adoptovaná 14 letá kolie Fanynka. Neměla moc šťastné chvilky života než k nám přišla a u nás úplně rozkvetla, začala si užívat života a byla s Amazonkou jedna ruka. Bohužel za 3 měsíce měla mrtvici, kterou sice přežila, ale měla rozhozenou motoriku. Za další měsíc prodělala úplné selhání ledvin a po delší léčbě byla opět v pořádku. Ovšem za další měsíc nám zkolabovala a byl zjištěn obrovský nádor. Bohužel i když Fanynka opět chtěla bojovat a být s námi a hrát si s Amazonkou, svůj boj prohrála... Byla s námi necelý rok a i tak zůstane navždy v mém srdci.  Přesně za necelý rok umřela i Fanynky sestra Fleur, kterou měl shodou okolností můj taťka. Fleur měl taťka už od jejích 2 let, tudíž prožila po boku taťky nádherný a spokojený život. Zemřela v nádherných 15 letech. Po smrti Fanynky nám ve 2 pejscích, tedy Jessinky a Amazonky zůstalo smutno.

579436_281773118574975_335646307_n.jpg

 

Jessinka neměla díky věku náladu hrát si s Amazonkou a tak jí bylo velmi smutno. Nakonec jsem se díky Fanynce rozhodla, že na její počest bude mít v mém domě vždy místo nějaký psík z útulku nebo psík s ošklivým osudem, který u nás prožije nebo dožije šťastně svůj život. Mám tradici, že střádám granulky a věci které Amazonka vyhrává na závodech či výstavách a jednou za čas to odvážíme do útulku. Na konci července 2012 jsem se tedy opět rozjela do útulku v Mělníku a tam úplnou náhodou narazila na zachráněnou malou fenečku, která se typově hodí na krysaříka. Holčičky se někdo zbavil tak, že jí hodil hned vedle útulku do městského bazénu. Holčička bojovala a čekala na záchranu. Ta přišla, vylovili jí z bazénu a umístili do útulku. Hned jak krysařici vypustili z kotce, našla si mezi lidmi cestičku ke mně, já jí vzala do náruče a věděla, že ona si mě vybrala a my máme nového psíka. Podepsala jsem adopční smlouvu a vezla jí domů. Dostala od nás jméno Elisabeth, zkráceně Elinka. Hned jsem si holčičku očipovala, vydala europas a kastrovala, věk jí v tu chvíli byl určen asi na 1 max. 2 roky.  A tak se začal psát nový příběh o neskutečném přátelství mezi Amazonkou a malou Elinkou. 

 

11080830_803083109777304_2883961222938687205_o.jpg

 

Jessinka si užívala své zasloužené stáří a s Elinkou  a Amazonkou se věnovala různým aktivitám. Amazonka a Elinka závodí v coursingu, kde si vyběhaly nádherná umístění. (Amazonka je Mistr ČR, Mistr Čech a Coursingový vítěz 2013). Agility, kde Elinka běhá v kategorii SA1 a Amazonka MA2. Sportovní kynologie, kde s Elinkou trénujeme pro radost a nemáme vyšší cíle, avšak Amazonka má už složeno několik zkoušek z poslušnosti.  Amazonka se navíc věnuje ve sportovní kynologii obranám a stopařině. Také se věnuje flyballu a obedience, kde má taktéž složeno pár zkoušek.  A samozřejmě se a Amazonkou věnujeme výstavám.

(Bohužel rok 2015 byl pro Jessinku osudový a opouští nás už nadobro. Pro nás velká rána a smutno. Jedna velká životní etapa končí. sad)

V roce 2014 jsem se dostala náhodou k příběhu, kdy údajně 7letý pšeničný teriér napadl dítě v rodině  a ti se ho rozhodli okamžitě utratit, to jim (díky bohu!) na veterině neumožnili a tak se bohužel táta napadlé dívky rozhodl psa sám zabít... Nebudu zde vypisovat všechny ty hrozné věci co si psík vytrpěl, avšak ve zkrácené verzi mohu říct, že jsem se rozhodla psíka zachránit a vzít si ho do svého vlastnictví. Byl to obrovský risk, neustále jsem byla přesvědčována, že je to pes silně agresivní, který se neustále rve. Věřila jsem v povahu pšeničáka a tak jsem najednou psíka měla doma. Ve chvíli kdy u mě naprosto zlomený ležel v pelíšku, se mi zlomilo srdce nad pohledem, který byl silně srdcervoucí. Měl bohužel mnoho zdravotních problémů a tak v prvé řadě nastala léčba. Psíka v jeho roce srazilo auto a rozdrtilo mu pánev a bohužel po hrubém zacházení se mu zranění obnovilo. Nebyl schopný chodit po 4 nožičkách. Opět zde nebudu vypisovat všechny detaily léčby, ale po delší době se dá říci, že všechny zdravotní problémy jsou vyřešeny. Ve chvíli kdy byl psík v pořádku, jsem na něm neustále viděla, že tím, že tolik let žil v obrovské smečce, sčítající několik psů, v původní rodině, chtěl být po dlouhé době jen opečováván a milován, být jedináčkem v rodině a užívat si lásku. A tak jsem ho umístila k mé babičce a prababičce, které se do něj okamžitě zamilovali. Jméno psíka je Bon Aquarel Whiskey & Rye, zkráceně jen Whiskey. Psík je v mém vlastnictví, ale užívá si mazlení a tu největší možnou pozornost mých babiček. Vídám ho každý týden a  dost často si ho vozím domů a chodíme na procházky, kdy blbne s Amazonkou. A jeho agrese? Žádná není, žil ve strašném stresu a jednoho dne, kdy holčička v rodině běžela doma a zakopla a spadla přímo na psíka do pelíšku, který spal. To byl moment, kdy to byla pro psíka poslední kapka a ten se ohnal. Je to teriér a potřebuje mít klid a vyrovnané prostředí, jakmile teriéra přivedete do dlouhodobého stresu, vždy to ponese následky! Whiskey se u nás chová dobře, nevšímá si cizích psů, dětí. Na nic neútočí a mé babičky naprosto miluje a chová se  k nim nádherně. Však babičky ho chodí i ven venčit a nikdy se nic nestalo. Je psychicky v pořádku a tak si jen užívá život. Celý život mu byla srst holena, což není vůbec dobré a tak teď pomalu, ale jistě ,,zarůstá" a my z něho děláme pravého pšeničáka. 

(od roku 2018 je kvůli velmi špatnému zdravotnímu stavu babiček Whiskey u mě a zároveň u mě již dožije, nevidím jako východisko hledat mu opět novou rodinu, neb už doopravdy je velmi starý. Nedá se nic dělat a Whiskey dožije u nás. Má svou vyhrazenou část baráku a vypadá spokojeně.smiley)

 

wh-postel.jpg1908479_808127062606242_9138733766369205004_n.jpg

 

   

 

 

 

 

(dříve)                                                                                                      (nyní)

V roce 2015 se k nám přidává malá fenečka - Charlotka, odebraná z množírny ze silně nevyhovujících podmínek. Nesocializovaná, ustrašená a nedůvěřivá. Ani téměř po roce se nezbavila úplného strachu z lidí, avšak psí kamarádi jsou pro ní nadevše. Amazonka se pro ní stala vzorem a ochráncem. Charlotka již zapadla do naší smečky a my se jí pokusíme pomoc, sice nikdy nezapomene, ale aspoň může vidět svět o něco hezčí. heart

6.jpg

3.jpg

 

Další obrovská událost se konala 1.5.2015 kdy jsme si přivezli úžasného psíka, zástupce ISCWT a to Jaspera Kyd Jacobsona Wanton Buddy's. Na vrh, který se chystal v CHS Wanton Buddy's jsem netrpělivě čekala a splnil se mi můj sen a narodil se tam psí chlapeček, který mi okamžitě padl do oka. Úžasný pan pes, jak říkáme ,,PAN BOŽSKÝ", který má nádherný rodokmen, super předpoklady a naprosto úžasnou povahu. 

dsc0674.jpg

img_8604.jpg

img_8531.jpg

 

 

Ačkoliv jsem věděla, že Jasper bude úžasný pes, ani zdaleka jsem netušila, že bude doopravdy vyjímečný! Má naprosto úžasnou povahu - je to velmi přátelský, bystrý psík, avšak svůj temperament neskryje. Vzhledově je to přesně ten ideál wheatna, krásná irská srst, mohutná kostra, výborné úhlení,...  Na výstavách si vede více než úžasně, získal mnoho vrcholových ocenění a velmi si užívá, předvádět se a ukazovat svoji krásu. Na cvičáku je taktéž šikovný, připravuje se na své první zkoušky z poslušnosti a také kariéru v canisterapii. heart 

 

V roce 2018 do party přibyla Arabica Axarzen, krásná psí slečna plemene Belgický ovčak Malinois. Tak trochu můj splněný sen a pokus dosáhnout v kynologii o něco výše. Ačkolik wheatni jsou úžasní sportovci, doufala jsem, že s Arabicou půjdu ještě o něco výše. smiley Bohužel život není vždy fér a u Arinky se objevila velmi, ale doopravdy velmi vzácná vývojová vada a musela celkem v mladém věku podstoupit operaci ramene. Nebudu úplně rozepisovat detaily, ale znamená to pro nás, že bohužel není vhodná na výcvik. Takže se nedá nic dělat a hold bude plnit roli mazlíčka. heart Hlavní je, že alespoň i s vadou bude moci žít normální život. Ač lehká omezení má, není to nic strašného. smiley

ara2.jpg

ara3.jpg

 

Jako další do naší rodiny přibyla v roce 2019 sladká fenka ISCWT importovaná ze Švédska. Naše milovaná Quapinka. Po hodně dlouhém výběru jsem si zamluvila fenku z vrhu Q v chovatelské stanici GOFORIT. Nádherný a neskutečně zajímavý rodokmen byla veliká inspirace k získání feny z tohoto spojení. Přišel den D a já netrpělivě čekala, zda se má vysněná fenka narodí... a narodila. 

Quapinka je povahou naprosto jiná než Amazonka a Jasper. Jako první jsem pochopila, že to bude doopravdy veliká sranda, neb ona prostě nemá žádný pud sebezáchovy, je prostě suprově teriérsky švihlá. Energetická, rychlá, všímavá, na druhou stranu velmi milá, jemná a doopravdy sladká. 

Zatím máme v plánu výstavy, pokud nám to tedy pandemie dovolí... A samozřejmě zkoušky z výkonu, díky její dravosti i coursing a nově vplouvám díky Quapince i do světa shapingu. To jí zatím neskutečně baví, tak uvidíme.

dsc08818--2-.jpg 

img_3639_net.jpeg

img_3914_net.jpeg

 

A co bude dál? Uvidíme wink